DİYARBAKIR SUR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çağlar Arası Çağrı: Diyarbakır'da İklimin Sesi

Çağlar Arası Çağrı: Diyarbakır'da İklimin Sesi adlı projemiz TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı tarafından Diyarbakır'da hibe almaya hak kazanan tek proje olmuştur.
Çağlar Arası Çağrı: Diyarbakır'da İklimin Sesi

Anasayfa |Proje Ekibi |Proje Planı |Uygulamalar |Galeri/Haberler| Başvuru/Sonuç/İletişim

 

ÇAĞLAR ARASI ÇAĞRI: DİYARBAKIR'DA İKLİMİN SESİ

Projemiz  17. TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında 2023/1 çağrı döneminde 123B527 Proje numarası ile desteklenmeye hak kazanmıştır.

Yürütücü Kurum Adı :   SUR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ 

İklim Değişikliği  


İklim değişikliği, dünyanın enerji dengesini değiştiren ve iklim sisteminin ısınmasına veya soğumasına yol açan ormansızlaşma, kentleşme, sanayileşme ve sera gazı emisyonları gibi insan faaliyetlerinin neden olduğu küresel bir sorundur. Bu zorlu süreçte, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için bilinçlendirme kampanyaları, eğitimler ve projeler ile bireylerin ve kurumların toplumsal katılımını sağlayan çalışmalar yürütülmektedir. İklim değişikliği ile mücadelede ve İklim değişikliği farkındalığının yaygınlaştırılmasında eğitim kurumları ve çalışanlarının kritik bir rolü vardır.

Projenin Amacı:

Çağlar Arası Çağrı: Diyarbakır'da İklimin Sesi projesi, 8-14 Temmuz 2024 tarihlerinde Diyarbakır'ın tarihi, kültürel ve doğal yapılarında yapılacak iklim değişikliği temalı etkinlikler yoluyla Milli eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda görev yapan 24 sınıf öğretmeninin iklim değişikliği farkındalığını arttırmayı amaçlayan bilim kampı programıdır.

Projede iklim değişikliği konusunda birçok alan uzmanı; sunu, deney, gözlem, küçük ve büyük grup çalışmaları, eğitsel oyun, STEAM, drama vb. birçok yöntem ve tekniklerle iklim değişikliği farkındalığının arttırılması için etkinlikler yapacaktır. Bilim kampı içeriğinin güncel ve gerçek yaşamla ilişkilendirilebilir olmasına özen gösterilmiştir. Kamp süresinde alanında uzman eğitmenler tarafından İklim değişikliğinde; barajlar, biyolojik ve zoolojik çeşitlilik, yenilenebilir enerji kaynakları, hava kalitesi, su ve karbon ayak izi, su döngüsü, drama, iklim felsefesi gibi konulara yönelik etkinlikler tasarlanmıştır.

Hedef Kitle:
Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda görev yapan, aynı çağrı döneminde benzer temalı bir 4004 projesinde katılımcı olarak yer almamış 24 sınıf öğretmeni projenin hedef kitlesini oluşturmaktadır.

15.05.204- 10.06.2024 tarihlerinde başvuru formu yayımlanarak, sosyal medya ve web sayfalarında duyuruları yapılmıştır.

Proje ekibince değerlendirme kriterlerine göre 24 asil ve 24 yedek katılımcı belirlenecek ve asil katılımcılardan herhangi birinin katılamaması durumunda yedek katılımcılar ile iletişime geçilecektir.


Proje Tarihleri ve Yerleşke :

8-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında Diyarbakır'da gerçekleştirilecektir.

Projeye  katılımcı olarak kabul edilecek öğretmenlerin "Yeme - İçme ve Konaklama" giderleri proje bütçesinden karşılanacaktır.

Proje Ekibi ve katılımcı öğretmenlerin konaklamaları Dicle Üniversitesi Konukevi'nde yapılacaktır.     


 

16-05-2024Sur ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve birçok kurumun destek sunduğu ÇAĞLAR ARASI ÇAĞRI: DİYARBAKIR'DA İKLİMİN SESİ adlı 123B527 numaralı proje TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları tarafından hibe almaya hak kazanmıştır.  İklim değişikliğine dikkat çekmeyi ve özellikle sınıf öğretmenlerinin iklim değişikliği farkındalıklarını arttırmayı amaçlayan projemiz 8-14 Temmuz 2024 tarihlerinde Sur ilçesinin tarihi ve kültürel yerlerinde yapılacak eğitimler ve saha çalışmaları ile gerçekleştirilecektir. Deneyimli kadrosuyla projemize ülkemizin seçkin üniversitelerinden akademisyenler eğitmen olarak katkı sunmaktadır.  

Sur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mehmet Akif Ersoy Bulvarı Fabrika Cad. 58 Sok. B blok Yenişehir / DİYARBAKIR - 0 412 224 02 52

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.